Jarný detox a lepšia imunita


Naše telo je prakticky stále pod paľbou negatívnych vplyvov. Nesprávna životospráva, infekcie či pôsobenie životného prostredia spôsobujú, že si preťažujeme imunitný systém, samočistiace organizmy v tele zlyhávajú a odpad sa ukladá v orgánoch a bunkách. Výsledkom je množstvo zdravotných problémov: bolesti hlavy, kĺbov, únava, zápcha, plynatosť, zápaly a časté prechladnutia. Podľa odborníkov na zdravú výživu by sme mali telo občas očistiť detoxikačným programom. Jar je na to najvhodnejšia.

Ako sa zbaviť odpadu v tele?

HLADOVKA

Ide o najrýchlejší, ale najdrastickejší spôsob odstraňovania toxicity z tela. Hladovku môže držať len zdravý človek. Ak je vyslovene nevyhnutná, tak len pod lekárskym dozorom.

OČISTNÉ KÚRY

Zmiernenú formu hladovky a pôstu ponúka očistná kúra. Ide o najprijateľnejšiu alternatívu telesnej očisty, pretože pri vhodne zvolenom programe sa telo očisťuje rovnako a nie je vystavené stresu z hladovania. Očistné kúry môžu byť založené na monodiéte, ktorá pozostáva len z prijímania jedného druhu ovocia, ovocných alebo zeleninových štiav, ryže alebo iného obilia.

Aké ovocie je vhodné?

  • jablko, kokos, hrozno, melón, hruška sú najvhodnejším ovocím pre osoby s rýchlym metabolizmom
  • hrozno, hruška, broskyňa, banán a figy sa hodia pre tých, ktorí majú premenlivú chuť do jedla - nechuť sa strieda s veľkým apetítom
  • hruška a jablko sú vhodné pre osoby, ktoré majú pomalý metabolizmus

Detoxikovať organizmus môžete za jeden víkend alebo počas niekoľkých dní. Ak sa detoxikácia robí správne, vedie dokonca k premene mysle a psychiky človeka.

IMUNOSTIMULÁCIA

Najlepšie si však telo poradí s toxickým odpadom samo, keď mu správne funguje imunita. Ide o schopnosť organizmu rozpoznávať cudzorodé látky (napr. baktérie, vírusy, toxíny), brániť ich vniknutiu do organizmu a zabezpečovať ich likvidáciu priamo v organizme. Imunita spúšťa imunitnú reakciu alebo odpoveď organizmu voči patogénom. Ak je oslabená, telo je menej chránené a ľahšie podľahne ochoreniam rôzneho typu.

Posilnenie imunitného systému spočíva v mnohých aspektoch. Dôležité je udržiavať zdravý životný štýl, dostatok pohybu, dostatočný pitný režim, odpočívať, otužovať sa a predovšetkým dbať na dostatočné množstvo vitamínov a minerálov v tele. Naši predkovia k posilneniu imunity používali bylinky, korienky a extrakty z prírodných produktov. V dnešnej dobe je to už jednoduchšie, tieto extrakty je možné prijímať bezpečne spracované v predom namiešanom pomere, vo forme výživových doplnkov.

Aké zložky sú vhodné?

Extrakt z plodov bazy čiernej

Už od dávnych čias sa baze čiernej pripisovali mystické vlastnosti a označovala sa za posvätnú. Je známa svojím podporným účinkom na funkciu imunitného systému a dýchacieho ústrojenstva, vykazuje antioxidačné vlastnosti. Bobule bazy čiernej obsahujú cenné zložky ako antokyaníny, flavonoidy, kyanogénneglykozidy, silice, lektíny, vitamíny: B2, C, kyselinu listovú, biotín, betakarotén, B6, kyselinu pantoténovú, nikotínamid, ďalej minerály: draslík, fosfor a nenasýtené mastné kyseliny.

Extrakt z koreňa africkej pelargónie

Dužinatý, červeno sfarbený koreň africkej pelargónie je časť rastliny s priaznivým účinkom na ľudské zdravie a fyziologickú funkciu dýchacích orgánov, ktorá má pôvod v Južnej Afrike.

Pivné kvasinky (Betaglukán Yestimun®)

Betaglukány sú polysacharidy získané z pivných kvasiniek, ide o zložitý reťazec molekúl glukózy, ktoré možno získať taktiež z ovsa a jačmeňa. Pričom Betaglukán Yestimun® je prírodná, vysoko kvalitná zložka, ktorá sa vyrába práve z pivovarských kvasiniek a má pozitívny účinok na zachovaní správnej funkcie imunitného systému. U prípravkov s betaglukánmi je vhodné sledovať nielen množstvo v jednej dávke, ale aj chemickú čistotu betagukánu. Tá by mala byť 70 % a vyššie. U doplnkov stravy je čistota betaglukánu vyššia, alebo sa rovná 85%.

Túto trojicu preukázateľne aktívnych zložiek podporujúcich imunitu nájdete obsiahnutú v doplnku stravy Alpikol, ktorý je vhodný rovnako pre deti od troch rokov, dospievajúcich aj dospelých. Má lahodnú prírodnú malinovú príchuť, preto bude na posilnení imunitného systému Alpikolom spolupracovať celá rodina.